Storsejr i turneringsåbningen.

Storsejr i turneringsåbningen.

Så er Holstebro Håndbold i gang i turneringen. Og hvilken start at få!
En storsejr efter en fantastisk håndboldkamp.

Kampen begyndte egentligt meget lige, men efter 10 minutters spil kom Holstebro Håndbold alligevel foran med to. Det var hjemmeholdet også efter 15 minutter. Yderligere to minutter senere var stillingen blevet 12-8. Og det fik Ejstrup/Hærvejen til at tage kampens første timeout. Holstebro Håndbold spillede hurtigt og særdeles direkte håndbold.

Og hjemmeholdets spil blev faktisk bedre og bedre, som kampen skred frem. Et godt kæmpende forsvar og hurtigt angrebsspil.

Eneste minus i første halvleg var al for mange brændte oplagte chancer. Alligevel kunne hjemmeholdet gå til pause med en 16-12 føring. Og da havde EJH også forsøgt at dæmme op for HH med 7-mod-6 i slutningen af halvlegen.

Efter pausen sad man lige i begyndelsen og blev lidt nervøs for om EJH kunne komme tilbage. Men der gik ikke mange minutter før man var fuld af fortrøstning igen. Og pludselig var HH foran med otte mål, hvilket fik EJH-bænken til at tage en timeout – og der blev talt med store bogstaver fra en træner, som var oppe at køre. Lige lidt hjalp det.

Målvogter, Josefine Mahler havde godt fat i HH-målet i anden halvleg og med hurtig, intelligent håndbold krydret med store individuelle præstationer blev forspringet øget til slutresultatet 35-18.

Nikoline Sax blev efter kampen kåret til kampens spiller, men der er flere spillere, som bliver spændende at følge.